Τρίποντο πρόκρισης με το «καλημέρα» για την ΑΕΚ!

Με τον καλύτερο τρόπο ήρθε η επιστροφή της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League καθώς πέρασε νικηφόρα από την Κροατία επί της Ριέκα με 2-1.

Η Ένωση επικράτησε στο με 2-1 στην έδρα της Ριέκα στη πρεμιέρα του 4ου ομίλου κάνοντας έτσι ένα πολύ σημαντικό βήμα σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση στους 32 του θεσμού.
Ο Χιμένεθ έδειξε να έχει διαβάσει πολύ καλά τους Κροάτες κάτι που δεν ήταν δύσκολο μιας και τους είδε στους δύο αγώνες τους με τον Ολυμπιακό, στα play off του Champions League.
Οι «κιτρινόμαυροι» έλεγχαν τη κυκλοφορία και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με μοναδική εξαίρεση την πολύ γρήγορη ευκαιρία των Κροατών μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ανέστη να λέει ΌΧΙ.
Η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο 17΄ με τον Μάνταλο, που πέτυχε το πρώτο γκολ της Ένωσης σε εκτός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα μετά από σχεδόν έξι χρόνια.
Η Ριέκα βρήκε την ισοφάριση στο 30΄ με τον Έλεζ, που από το σημείο του πέναλτι πρόλαβε τον Γιόχανσον στη δεύτερη ουσιαστικά ευκαιρία που βρήκε μέχρι εκείνη τη στιγμή του παιχνιδιού.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα η ΑΕΚ στο 63΄ έκανε το 1-2 όταν ο Μπακασέτας κέρδισε φάουλ και ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε τη μπάλα στη αριστερή γωνία του Πρσκάλο με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον τερματοφύλακα των Κροατών να φέρει ευθύνη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Μίλαν δεν συνάντησε καμία δυσκολία στην Βιέννη απέναντι στην Αούστρια και επιβλήθηκε αυτής με τελικό σκορ 5-1 υπέρ των Ιταλών.