Στην Ακράτα (πάλι) το ντέρμπι της Αιγιάλειας (75-77) | ΦΩΤΟ

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Α.Ο. Ακράτα επικράτησε μέσα στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου του Κεραυνού με 77-75 στην παράταση (69-69) για την προτελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου νότου της Γ΄ Εθνικής.

Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη επί του Κεραυνού την τελευταία διετία και πλέον δείχνει να του έχει πάρει για τα καλά τον… αέρα , μετά τις δύο ήττες την περίοδο 2010-11. Πλέον, σε σύνολο έξι αναμετρήσεων για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας προηγείται της ομάδας του Αιγίου με 4-2 νίκες.
Άνθρωπος του αγώνα” στο χθεσινό τοπικό ντέρμπι ήταν ο Βασίλης Μαλλής, αφού αρχικά οδήγησε το ματς στην παράταση με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή, ενώ 1′ πριν τη λήξη του έξτρα χρόνου με γκολ-φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην Ακράτα με 73-75. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Βεσκούκη που πέτυχε το νικητήριο καλάθι ενώ ήταν και πρώτος σκόρερ του ματς φτάνοντας τους 25 πόντους.

Η Ακράτα έπαιξε χωρίς τον Λάφη, στα πλαίσια της συμφωνίας μεταξύ των δύο ομάδων να μην αγωνιστεί στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου και ο Κεραυνός χωρίς τους Φωτίου, Χριστοδουλόπουλο, Σούλη, Κόλλια και είχε τρεις μικρούς από τις ακαδημίες στη δωδεκάδα (Σταθακόπουλο, Τσιφλίδη, Γκουρβέλο). Με 10 παίκτες και δύο μικρούς (Ζέρβα, Γιοβά) παρατάχθηκε η Ακράτα.

Διαιτητές:  Καρπάνος – Νερομυλιώτης

Τα δεκάλεπτα:  24-14,  38-34,  50-52,  69-69 (κ.α.),  75-77

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς 20 (3), Δούρος 6 (2), Γκουρβέλος, Κουκουλομάτης, Κάντας, Ζυγάς, Σκλάβος 19 (2), Αγγελόπουλος 16 (2τρ., 10ασ.), Σκόνδρας 10, Τσιφλίδης, Καραγιάννης 4, Σταθακόπουλος.
ΑΚΡΑΤΑ (Ζωντός): Λάππας 9 (1), Ολύμπιος, Κατωπόδης 8, Γ. Μανταλβάνος 3, Οικονομόπουλος 5 (1), Μαλλής 17 (4), Κ. Μανταλβάνος 10, Βεσκούκης 25 (1), Ζέρβας, Γιοβάς.