Το ημερολόγιο έγραφε 2/10/2002 όταν η ΑΕΚ έδειχνε τα… δόντια της στην πανίσχυρη Ρεάλ.

Μία από τις πιο σπουδαίες Ευρωπαϊκές παραστάσεις της έδωσε σαν σήμερα τον Οκτώβριο του 2002 η ΑΕΚ στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια. Δηλαδή πριν από ακριβώς 17 χρόνια.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League η «Ένωση» αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Ρεάλ Μαδρίτης των Ζινεντίν Ζιντάν, Ραούλ, Ρομπέρτο Κάρλος, Ίκερ Κασίγιας, Στιβ ΜακΜάναμαν, Κλοντ Μακελελέ, Λουίς Φίγκο και όλων των άλλων μεγάλων αστεριών, στο «Νίκος Γκούμας», παρότι είχε πάρει προβάδισμα με 3-1.
Μόλις στο 6′ ο Βασίλης Τσιάρτας άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους», με την σπεσιαλιτέ του (απευθείας εκτέλεση φάουλ). Στο 15′ ο Ζιντάν έφερε το ματς στα ίσα, αλλά 13 λεπτά αργότερα ο «Δικέφαλος» προηγούνταν με 3-1, χάρη σε τέρματα των Χρήστου Μαλαδένη (25′) και Ντέμη Νικολαΐδη (28′).
Οι «μερένγκες», ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και έξι λεπτά πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο μείωσαν με τον Ζιντάν και στο 60′ ισοφάρισαν με τον Γκούτι, με το 3-3 να μένει ως το τέλος παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χιώτης, Κωστένογλου, Καψής, Ράιτ, Κασάπης, Ζαγοράκης (84’ Σεντένο), Κατσουράνης, Πέτκοφ (16’ Μαλαδένης), Τσιάρτας (84’ Ίβιτς), Λάκης, Νικολαΐδης.
Ρεάλ Μαδρίτης (Βιθέντε ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Σαλγκάδο, Παβόν, Ελγκέρα, Ρομπέρτο Κάρλος, Καμπιάσο, Μακελελέ, Γκούτι (87’ ΜακΜάναμαν), Φίγκο, Ζιντάν (85’ Πορτίγιο), Ραούλ (81’ Μοριέντες).

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα  ΑΕΚ – Ρεάλ Μαδρίτης  3-3