Ένωση Ιλίου – Κεραυνός Αιγίου 85-67

Ο Κεραυνός γνώρισε στο Ίλιον την πιο βαριά του ήττα για φέτος με διαφορά 18 πόντων (προηγούμενη στον Πορφύρα με -13) αλλά βρίσκεται πολύ κοντά στην παραμονή. Οι ήττες του Άρη Πετρούπολης της Ερμιόνης και της Καλαμάτας του δίνουν…

προβάδισμα (Πεύκη και Ίκαρος Κ. δεν έχουν κάνει ρεπό, ενώ υπερτερεί και σε όλες τις ισοβαθμίες), αλλά αυτό το 85-67 δεν… χωνεύεται εύκολα. Μπορεί να μην έχει πετύχει ούτε μία νίκη εκτός έδρας, αλλά χάνει δύσκολα και μόνο σε 4 ματς έχει ηττηθεί με διψήφια διαφορά πόντων. Όμως δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα παίκτες – ατού, με εξαίρεση τον Δήμο Φωτίου που ήταν μία ομάδα μόνος του (27 πόντοι με 4/6 τρίποντα).
Ο Κεραυνός είχε σχετική επαφή με το σκορ μέχρι το 30ο λεπτό, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μεν μπροστά από το ξεκίνημα, αλλά όχι με μεγάλες διαφορές (από 6-10 πόντους). Στο 30΄ όμως ξέφυγαν με 14 πόντους (63-49) τη διατήρησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό (71-59 στο 35΄, 81-67 στο 39΄) και με τη λήξη η διαφορά έφτασε στο +18 για να διαμορφωθεί με αυτόν το τρόπο το τελικό 85-67.

Δεκάλεπτα 18-13,  40-31,  63-49,  85-67

Διαιτητές:  Κουτσοδήμος,  Μαρίγλη

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 17(2), Μπέλλας Ι. 14(3), Φουντάς, Πανουσόπουλος Θ. 4, Κατσαρός 2, Σκαλωμένος 4, Μπέλλας Ο. 14(3), Πανουσόπουλος Κ. 6, Στρατομήτρος 11(1), Βαρσαμούλης 13, Μαζιάνης.
Κεραυνός Αιγίου (Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς 4, Δούρος, Κουκουλομμάτης, Χριστοδουλόπουλος 2, Φωτίου 27(4), Ζυγάς, Σούλης 4, Σκλάβος 14, Αγγελόπουλος 7, Σκόνδρας 7, Καραγιάννης 2.