Έκανε το πρώτο βήμα με σπουδαία νίκη η ΑΕΚ μέσα στο Γ. Καραϊσκάκης!

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έκανε την μεγάλη έκπληξη στους ημιτελικούς αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας παίρνοντας το σπουδαίο διπλό μέσα στο Γ. Καραϊσκάκης απέναντι στον Ολυμπιακό με 1-2 και πλέον είναι αυτή το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.

Η αλήθεια όμως είναι κάπως διαφορετική, καθώς ο Ολυμπιακός των τελευταίων 3 μηνών μόνο ισχυρή ομάδα δεν μπορεί να πει κάποιος πως είναι, ούτε και το Γ. Καραϊσκάκης είναι πια το γήπεδο-φόβητρο που ήταν μέχρι και το τέλος του 2016. Ο Ολυμπιακός του Λεμονή δεν έχει καμία σχέση με τον Ολυμπιακό του Μπέντο, τότε που η ομάδα του Πειραιά έπαιρνε τα παιχνίδια με σχετική ευκολία, τότε που είχε φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα και την είχε κερδίσει αρκετά εύκολα με 3-0 με την ΑΕΚ τότε να μην έχει κάνει ούτε μία σημαντική ευκαιρία.
Σήμερα, το παιχνίδι ήταν τελείως διαφορετικό. Η ομάδα του Χιμένεθ ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον Αραούχο με 1-0. Ο Ολυμπιακός τότε αντέδρασε και έφερε την κατάσταση στα ίσια και πάλι στο 13ο λεπτό με τέρμα του Φιγκέιρας. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός έδειξε να ελέγχει τον αγώνα χωρίς όμως να πιέζει όσο θα έπρεπε την ΑΕΚ. Στο 22ο λεπτό Ο Μάριν έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ανέστη μετά από θαυμάσια συνεργασία του με τον Φιγκέιρας, με αυτή να ήταν η καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Πατίτο για λογαριασμό της ΑΕΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 27ο λεπτό όταν έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, αλλά η φάση έχει σταματήσει για οφσάιντ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι δυνατά με τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι την υπεροχή όμως την ΑΕΚ να βγαίνει αρκετές φορές σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις και πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. Η ΑΕΚ πήρε και πάλι προβάδισμα στο 64ο λεπτό όταν ο Πατίτο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο και κεφαλιά του Βράνιες. Μετά από αυτό το σημείο είδαμε τον Ολυμπιακό να κλείνει ουσιαστικά στο μισό γήπεδο τους παίκτες της ΑΕΚ που όμως όταν έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί.
Με το σφύριγμα της λήξης όταν ο προπονητής των κιτρινόμαυρων ρωτήθηκε από δημοσιογράφο για το που θα ήθελε να αφιερώσει τη νίκη αυτή, ο Ισπανός τεχνικός δήλωσε πως αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στον κόσμο της ομάδας.