Το ΑΠΟΕΛ απέκλεισε την Μπιλμπάο!

Ιστορική πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ, καθώς νίκησε 2-0 την Μπιλμπάο χάρη στα τέρματα των Σωτηρίου και Γιαννιώτα και βρίσκεται πλέον στους «16» του Europa League.
Το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στους «16» του Europa League, καθώς νίκησε 2-0 την Μπιλμπάο στην Κύπρο, ενώ οι Βάσκοι στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει 3-2.
Ο Πιέρος Σωτηρίου άνοιξε το σκορ στο 46′ με εξαιρετική κοντινή προβολή από την σέντρα του Γιώργου Εφραίμ, ενώ το 2-0 έκανε ο Γιάννης Γιαννιώτας στο 54′ με εκτέλεση πέναλτι.
Ο ίδιος ο Έλληνας εξτρέμ είχε κερδίσει το πέναλτι και εν συνεχεία… άρπαξε την μπάλα, φωνάζοντας πως αυτός θα το εκτελέσει.
Θυμίζουμε πως ο Γιαννιώτας στο πρώτο ματς ήταν αυτός που στο 90′ είχε μειώσει για το τελικό 3-2, ενώ τα τελευταία λεπτά δεν ήταν εύκολα για τους Κύπριους, καθώς ο Σωτηρίου στο 65′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Αυτό σημαίνει πως θα χάσει το πρώτο ματς στην φάση των «16«, ενώ η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων είχε διαρκώς στην επίθεση τον τερματοφύλακα, Γκόρκα Ιραϊθόθ, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει (και με 2-1 θα έμενε εκτός η Μπιλμπάο).

πηγή: sport24.gr