Αρκετά γεγονότα συνέβησαν σαν σήμερα τόσο σε Ελληνικό όσο και σε Ευρωπαϊκό ή ακόμα και παγκόσμιο επίπεδο. Ασφαλώς η μεγαλύτερη επιτυχία για την χώρα μας αποτελεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε ο Έλληνας κολυμβητής στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης FINA CUP, στο Σάντος της Βραζιλίας το 2012. Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά.

Την αγωνιστική σεζόν 1960-1961 ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος και τον κέρδισε με σκορ 1-0.

Τρία χρόνια μετά το 1964 άρχισαν οι 9οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Ίνσμπουργκ της Αυστρίας. Το παράδοξο στην Ολυμπιάδα αυτή ήταν πως παρόλο που γίνονταν σε μια χώρα που κατά παράδοση έχει αρκετά βαρύ χειμώνα, εκείνη τη χρονιά είχε να χιονίσει 2 μήνες προτού αρχίσουν οι αγώνες με αποτέλεσμα οι διοργανωτές να αναγκαστούν να μεταφέρουν περισσότερους από 25.000 τόνους φρέσκου χιονιού από τις υψηλότερες περιοχές των Αυστριακών Άλπεων με στρατιωτικά φορτηγά. Για την ιστορία πήραν μέρος τότε 896 αθλητές και 200 αθλήτριες από 36 χώρες ενώ ήταν και για πρώτη φορά η Ολυμπιακή Φλόγα μεταφέρεται από την Αρχαία Ολυμπία.

Είκοσι χρόνια αργότερα, το 1984 διεξάγεται στον Ντένβερ των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής το 34ο All Star Game στο ΝΒΑ με την Ανατολή να επικρατή της Δύσης με σκορ 154-145.

Το 1989 στο 77ο Australian Open των αντρών ο Ιβάν Λεντλ κέρδισε τον Μίροσλαβ Μεσίρ στον μεγάλο τελικό με 3-0 σετ (6-2,6-2,6-2).

Το 1996 ο μεγάλος αστέρας του Αμερικάνικου μπάσκετ Μάτζικ Τζόνσον επιστρέφει στα γήπεδα του ΝΒΑ με τους Λέικερς έπειτα από απουσία τριών ετών επειδή είχε διαγνωστεί ως φορέας του AIDS.

Έπειτα από έναν χρόνο (το 1997) διεξάγεται το πρώτο All Star Game στο ποδόσφαιρο μεταξύ ομάδας επιλέκτων της Ευρώπης και ομάδα επιλέκτων της Αφρικής με τελικό νικητή τους Αφρικάνους με σκορ 1-2.

Το 2000 ο Αμερικάνος Αντρέ Αγκάσι κερδίζει το Australian Open επικρατώντας στον τελικό του Ρώσου Γεβγένι Καφέλνικοφ με 3-1 στα σετ.

Το 2005 η Σερένα Ουίλιαμς κερδίζει το Australian Open των γυναικών κατακτά το τρόπαιο απέναντι στην Λίντσεϊ Ντέιβενπορτ με 2-1 σετ. Κάτι αντίστοιχο έκανε και χθες απέναντι στην αδερφή της Βίνους Γουίλιαμς με 2-0 σετ.

Τέλος, το 2007 ο Σταύρος Καλαφάτης τιμάται από την ΧΑΝΘ για την προσφορά του στο Ελληνικό Χάντμπολ αλλά και πιο συγκεκριμένα στον σύλλογο, με τον οποίο είχε 156 επίσημες συμμετοχές στους άνδρες της ομάδας και σκοράροντας 784 γκολ (85/125 πέναλτι).