Αν και δυσκολεύτηκε και παίζοντας χωρίς τον τραυματία Μπαλωμένο και τον Δεμίρη (για επαγγελματικούς λόγους), το Σεριφάτο Αιγίου νίκησε με 25-24 τον Φοίβο Συκεών στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου.
Το Σεριφάτο είχε από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ, έφτασε να προηγηθεί μέχρι πέντε γκολ 15΄ πριν τη λήξη, αλλά στο τέλος έκανε τα εύκολα δύσκολα και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Όμως, τέλος καλό όλα όλα καλά και με τη νίκη αυτή έκανε μεγάλο βήμα παραμονής στην Handball Premier. Σημαντικό επίσης το γεγονός, ότι έχασαν τόσο ο Αερωπός όσο και η Πυλαία και αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τη ζώνη υποβιβασμού.

Πεντάλεπτα 2-1,  4-2,  6-4,  8-5,  10-8,  13-10,  13-11,  18-13,  21-16,  22-20,  24-22,  25-24

Πέναλτι:  Σεριφάτο 5/7, Φοίβος Συκεών 2/3

Δίλεπτες:  Σεριφάτο 7,  Φοίβος Συκεών 4

Σεριφάτο: Νομικός 2, Δημητρουλόπουλος, Φάμπατς 4, Τσεύλικος 4, Σαμαράς 5, Στούμπης 2, Μπαξεβάνης, Στόσιτς 2, Αλεξόπουλος, Μαγκαφουράκης, Κολοκυθάς, Μπεκιάρης, Γκιώνης, Γιούπης, Κμπιλασβίλι 6, Ζάτσε.
Φοίβος Συκεών: Μπέτζιος, Πίτσιος 6, Βότσης 2, Μπαλαμός 6, Αλμπανίδης, Πόποβιτς, Ναουμίδης, Δεληζάνος 1, Ντούλματζης 2, Τσιντίδης, Τζαλίλ 2, Καβουσανάκης, Μαυρόπουλος 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 3, Χατζής.

Δηλώσεις προπονητών
Γιώργος Παπανικολάου (Σεριφάτο): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Φοίβου. Ήταν ένα παιχνίδι δυνατό, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Ένα ντέρμπι, που κρίθηκε στη τελευταία φάση. Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και όπως είπε και ο κόουτς του Φοίβου, το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο. Εύχομαι στην ομάδα του Φοίβου καλή συνέχεια. Θα προσπαθήσουμε και εμείς σιγά-σιγά να ανέβουμε αγωνιστικά για να μπορέσουμε να εκπληρώσουμε τον στόχο μας, που είναι η παραμονή στην κατηγορία».

Δημήτρης Πελεκίδης (Φοίβος): «Καταρχήν συγχαρητήρια στην ομάδα του Αιγίου για τη νίκη. Από ότι φάνηκε στο γήπεδο το ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι. Εμείς είχαμε ένα άγχος και δεν υπάρχει δικαιολογία, ειδικά στο σημείο που έχουμε φτάσει και μετά από τόσες αγωνιστικές. Από την αρχή κυνηγούσαμε στο σκορ. Ήταν καλύτερο το Αίγιο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, γι’ αυτό και ήταν ο τελικός νικητής. Εμείς ουσιαστικά παίξαμε στα τελευταία 15 λεπτά. Εκεί που μαζέψαμε την διαφορά και φέραμε το παιχνίδι στο γκολ. Από εκεί και πέρα, λεπτομέρειες έκριναν το αποτέλεσμα. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα, έχει άλλες εννέα αγωνιστικές. Κοιτάμε μπροστά. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να κάνουμε κάτι άλλο. Δουλειά και θα διεκδικήσουμε αυτό που θέλουμε στα υπόλοιπα παιχνίδια».