Σαν σήμερα πριν από 34 χρόνια η Άστον Βίλα βρέθηκε στην κορυφή της Ευρώπης κατακτώντας το Super Cup επί της Μπαρτσελόνα με συνολικό σκορ 3-1. Το πρώτο παιχνίδι στην έδρα των Καταλανών είχε βρει νικητές τους Ισπανούς με σκορ 1-0.

Στον επαναληπτικό τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση καθώς στα 90 λεπτά το παιχνίδι είχε σκορ 1-0 υπέρ των Άγγλων. Στην παράταση κομβικό ρόλο έπαιξαν οι αποφάσεις του διαιτητή καθώς έδωσε αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ της Άστον Βίλα με το οποίο έκανε το 2-0 στο 100ο λεπτό (με δεύτερη προσπάθεια) ενώ κατόπιν συνεννόησης έβγαλε (δίκαια) κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα για εκτός φάσης χτύπημα στον σκόρερ του δεύτερου τέρματος. Λίγο αργότερα βέβαια και ενώ είχε γίνει ήδη το 3-0 ο διαιτητής άφησε την Μπαρτσελόνα με 9 παίκτες και πάλι κατόπιν συνεννόησης.
Όπως και να έχει η Αγγλική ομάδα κατέκτησε το Super Cup Ευρώπης για πρώτη και μοναδική φορά στην ιστορία της με συνολικό σκορ 3-1, ενώ αντίθετα η Μπαρτσελόνα μαζί με την Μίλαν είναι οι ομάδες με τις περισσότερες κατακτήσεις(από πέντε φορές).