Προσπάθησε ο Ήφαιστος/Αχιλλέας (54-70)

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Ήφαιστος/Αχιλλέας στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου, απέναντι στην πρωτοπόρο Παναχαϊκή για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με κορυφαίο τον Σωκράτη Μαναβόπουλο ξέφυγαν στο σκορ, έφτασαν τη διαφορά και στο +23 και τελικά νίκησαν 54-70. Η ομάδα της Αιγιάλειας έκανε πάντως αρκετά καλή εμφάνιση και έδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία ενόψει των αγώνων που ακολουθούν και θα κρίνουν την παραμονή στην κατηγορία. Πολύ καλοί ήταν οι Ράπτης και Δούβος ενώ από την ΠΓΕ, εκτός του Μαναβόπουλου ξεχώρισαν και οι Φ. Παναγόπουλος, Χρ. Θεοδωρόπουλος, Σαμαράς.

Διαιτητές:  Δημόπουλος  –  Κωνσταντινίδου

Δεκάλεπτα:  19-20,  30-39,  41-56,  54-70

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γ. Δούσκας): Ράπτης 15, Σωτηρόπουλος 4(1), Δούβος 13, Βαγενάς 7(1), Σμοΐλης 2, Σπ. Ιατρόπουλος 4, Λ. Ιατρόπουλος, Μανωλόπουλος 2, Παπαδόπουλος 4, Παπαναστασίου 3.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λ. Λεονάρδος): Βασιλειάδης 2, Ζαφειρόπουλος 2, Κουμάκης, Σαμαράς 12(1), Μαναβόπουλος 25, Παναγόπουλος 13(3), Πατσαρούχας 5, Μασούρας 2, Χρ. Θεοδωρόπουλος 9, Γ. Θεοδωρόπουλος, Ψαρής, Λεβεντόπουλος.