Με γκολ του Καμπετσή στο 94ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έσωσε την ισοπαλία στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ένα ματς στο οποίο ο Γιώργος Δώνης ήθελε να κάνει πολύ δοκιμές και πειραματισμούς, λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε… κάζο για τον Παναθηναϊκό.

Αυτό γιατί, όσο και αν οι «πράσινοι» είναι δύσκολο να κινδυνεύσουν με αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου κι όσο και αν έπαιζαν με 17χρονα και 18χρονα παιδιά, η ιστορία θα… έγραφε πως θα είχε ηττηθεί από μια ομάδα Γ’ Εθνικής μέσα στο ΟΑΚΑ! Στην παγωμένη Καλογρέζα ο ΟΦ Ιεράπετρας πήγε να κάνει τη… νίκη της χρονιάς, και μάλιστα με ανατροπή, όμως, οι «πράσινοι» βρήκαν γκολ ισοφάρισης στο 94’ με τον Καμπετσή και με το τελικό 2-2 απέτρεψαν την ήττα.
Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 4 βαθμούς στον τρίτο όμιλο και την τελευταία αγωνιστική θα παίξει στα Χανιά με τον Κισσαμικό για να «κλειδώσει» την πρόκριση. Το σημαντικό, όμως, είναι πως ο Δώνης ήθελε να δει την εξέλιξη της ομάδας αλλά και παιδιών από την ακαδημία. Στο πρώτο σκέλος σίγουρα θα έβγαλε τα συμπεράσματά του, στο δεύτερο όμως δεν μπόρεσε να δώσει χρόνο σε όσους θα ήθελε, αφού το 1-2 του ημιχρόνου και η εικόνα του αντιπάλου δεν άφηνε περιθώρια. Επιστρατεύτηκε, πάντως, ο Μπουζούκης ενώ έκανε και την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τα πράσινα ο Μαρκ Σιφναίος. Το «τριφύλλι», πλέον, στρέφεται στο ματς πρωταθλήματος την Κυριακή με αντίπαλο τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, ενώ αγωνία υπάρχει για την κατάσταση του Κότσαρη…

«Πάγωσαν» στο ΟΑΚΑ!
Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε, όπως αναμενόταν, έναν νεανικό Παναθηναϊκό που είχε έξι στους έντεκα ποδοσφαιριστές που προέρχονται από την ακαδημία και πιο μεγάλο σε ηλικία τον Οικονόμου των 31 ετών. Στο αρχικό σχήμα έπαιξαν παιδιά ακόμα και 17 ετών, όπως ο Εμμανουηλίδης, με τους «πράσινους» να ξεκινούν αρχικά με τριάδα στην άμυνα, όμως, ο Δώνης διαρκώς ζητούσε αλλαγές στο σχηματισμό και διαφορετικά πράγματα από τους ποδοσφαιριστές του.
Οι νεαροί του «τριφυλλιού» έδειξαν όρεξη και καλά στοιχεία, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα στο 20’ με ωραίο σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, όμως, στο 25’ ο Χίσι κατάφερε να ισοφαρίσει για την Ιεράπετρα. Ένας γκολ που χειροκροτήθηκε μάλιστα στο ΟΑΚΑ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Κρητικοί βγήκαν στο χορτάρι για να παίξουν μπάλα και δεν κλείστηκαν, κάτι που τους δικαίωσε. Σε αρκετά σημεία εκμεταλλεύτηκαν την απειρία αλλά και την έλλειψη ομοιογένειας στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να προηγηθούν κιόλας στο 43’ με έναν… πρώην «πράσινο». Ο Βαγγέλης Αναστασόπουλος ήταν αυτός που έκανε το 1-2 για το ΟΦ Ιεράπετρας, σε μια φάση όπου υπάρχει οφσάιντ αλλά δεν υποδείχθηκε.

Δεν έμπαινε με τίποτα
Ο Δώνης βλέποντας το πρόβλημα στη δημιουργία με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου πέρασε στο ματς τον Μπουζούκη. Αυτό έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό που έφτιαξε πολλές φάσεις μέχρι το 55’ με αποκορύφωμα το δοκάρι του Καμπετσή στο 52’, την ώρα που ήδη είχαν αρχίσει οι… καθυστερήσεις από πλευράς φιλοξενούμενων σε κάθε ευκαιρία. Λογικό ως ένα σημείο, αφού πήγαιναν να πάρουν τη νίκη της ζωής τους.
Σταδιακά η Ιεράπετρα κλεινόταν όλο και πιο πολύ, ο Δώνης συνέχιζε να ανακατεύει την… τράπουλα με την είσοδο του Πούγγουρα, τη μετατόπιση του Οικονόμου ως αριστερό μπακ και την προώθηση του Χατζηθεοδωρίδη στα χαφ, έγιναν ευκαιρίες αλλά και πάλι η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, απείλησαν μια δυο φορές και με τρίτο γκολ στην κόντρα, με τον Κότσαρη να κάνει υπερπροσπάθεια για να κόψει τον Μούτσα, κάτι που του στοίχισε τραυματισμό. Ο Δώνης έριξε στο ματς και τον Σιφναίο, που έδωσε μόνο όγκο και ύψος στην επίθεση αλλά όχι κάτι παραπάνω, με το γκολ να έρχεται στις καθυστερήσεις όταν ενεργοποιήθηκε και… εμφανίστηκε στο ματς ο Εμμανουηλίδης, που έδωσε τελικά την ασίστ στον Καμπετσή για το 2-2 που «σφράγισε» την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ.

Οι συνθέσεις
Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Θεοχάρης (46’ Μπουζούκης), Παντελάκης, Οικονόμου, Στάικος, Τζανδάρης, Αποστολάκης (79’ Σιφναίος), Χατζηθεοδωρίδης, Κουντουριώτης (70’ Πούγγουρας), Εμμανουηλίδης, Καμπετσής.

ΟΦ Ιεράπετρας (Γιάννης Μάγγος): Παναγιώτου, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Μίγγας (78’ Πιθαρούλης), Πότσι, Μούτσα, Χίσι, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης (58’ Κορέττα), Μηνάς (69’ Τζελέπης), Καλημέρης.