Μεγάλη «μάχη» έγινε μέχρι το 30ο λεπτό ανάμεσα στην Ακράτα και τον Κεραυνό Αιγίου, στο τοπικό ντέρμπι της Αιγιάλειας για την 14η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.

Όμως, οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο νίκησαν κατά κράτος τον αντίπαλό τους μετατρέποντας το 56 -57 του 30ου λεπτού σε 82-70 με τη λήξη του αγώνα, φτάνοντας σε πραγματικό θρίαμβο. Έτσι, συνεχίστηκε η παράδοση, που ξεκίνησε πέρυσι και θέλει την Ακράτα νικήτρια στο ντέρμπι της Αιγιάλειας (3-0 νίκες).
Η Ακράτα είχε σε μεγάλη μέρα σχεδόν όλους τους παίκτες της, με κορυφαίο τον Βεσκούκη στο β΄ ημίχρονο. Από τον Κεραυνό μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σκλάβος που έφτασε τους 27 πόντους με 5 τρίποντα. Δεν είχε όμως ανάλογη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Να σημειωθεί, ότι η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική και το παιχνίδι διεξήχθη σε πολύ φιλικό κλίμα. Στο κλειστό «Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος» όμως ο κόσμος ήταν σχετικά λίγος (για ένα τέτοιο ματς) αφού δεν ξεπερνούσαν τα 200 άτομα οι θεατές στην κερκίδα.

%ce%bc%ce%b5-%cf%84%cf%81%ce%bf%ce%bc%ce%b5%cf%81%cf%8c-%cf%86%ce%af%ce%bd%ce%b9%cf%82-%ce%b7-%ce%b1%ce%ba%cf%81%ce%ac%cf%84%ce%b1-%cf%80%ce%ae%cf%81%ce%b5-%cf%84%ce%bf-%ce%bd%cf%84%ce%ad%cf%81%ce%bc

Δεκάλεπτα:  21-22,  39-38,  56-57,  82-70

Διαιτητές:  Λογοθέτης – Καμήτσος  (Παπαδόπουλος Γ.)

Ακράτα (Ζίζηλας): Λάφης 10, Ολύμπιος 10(2), Κατωπόδης, Μανταλβάνος Κ. 11, Μανταλβάνος Γ. 2, Μαλλής 13(3), Βεσκούκης 18(1), Λάππας 18 (1), Πολύδερας, Μπιτσάκος, Γιοβάς, Οικονομόπουλος.
Κεραυνός Αιγίου (Κοτσώνης – Αρβανίτης): Στογιάνοβιτς 7(2), Δούρος, Κόλλιας, Χριστοδουλόπουλος 4, Κάντας, Φωτίου 13, Σούλης, Σκλάβος 27(5), Αγγελόπουλος 11(1), Καραγιάννης 2, Σκόνδρας 6(1), Κουκουλομάτης.