Κεραυνός – Καλαμάτα 67-60 με κορυφαίο τον Σκλάβο

Ο Κεραυνός Αιγίου νίκησε αρκετά δύσκολα την Καλαμάτα με 67-60 και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής, απέκτησε διαφορά τριών νικών από την γραμμή του υποβιβασμού.
Μόνο ο Άρης Πετρούπολης νίκησε από όλες τις ομάδες που υπολείπονται βαθμολογικά και ο Κεραυνός απέκτησε σημαντικό προβάδισμα.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Αιγιώτες να προηγούνται με 16-14. Στο δεύτερο 10λεπτο, ο Κεραυνός αύξησε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 31-24. Στο τρίτο ήταν μπροστά με 5 πόντους, προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο πριν διαμορφωθεί το τελικό 67-60.
Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βαγγέλης Σκλάβος που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ καλοί ήταν και οι Αγγελόπουλος – Καραγιάννης. Κορυφαίος από την Καλαμάτα ήταν ο Δελής.

Δεκάλεπτα:  16-14,  31-24,  48-43,  67-60

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Αγγελόπουλος 13(1), Χριστοδουλόπουλος, Φωτίου 13(2), Καραγιάννης 9, Σκλάβος 26(1), Δούρος 3(1), Σκόνδρας 1, Στογιάνοβιτς 2, Κουκουλομάτης, Σούλης, Ζυγάς, Κόλλιας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Τσικούρης 4, Μαγιντόμπε 11(1), Γεωργανάς 10, Δελής 21, Μπάκας 6, Αντωνόπουλος, Σκοπέτος, Σπηλιώτης, Παθιάκης, Κούτρης, Κουτίβας, Κίσσας 8(2).