Με εκπληκτικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ συνέχισε το σερί νικών σε Ελλάδα και Ευρώπη με νίκη 69-94 στην έδρα της Οπάβα.

Έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ απόψε στην Τσεχία πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη απέναντι σε ομάδες από την Τσεχία. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που ο Δικέφαλος του Βορρά επισκέφθηκε τους Τσέχους για ευρωπαϊκό του παιχνίδι.

Επικράτησε για την 5η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Champions League της Οπάβα με σκορ 69-94, ένα αποτέλεσμα που του έδωσε τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση αλλά και την τρίτη συνεχόμενη σε ισάριθμες υποχρεώσεις του αν υπολογίσουμε και αυτήν για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ.
Ο «Δικέφαλος» μπήκε μουδιασμένος στην αρχή του αγώνα επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά ακόμα και 15 πόντων στα πρώτα 6 λεπτά με σκορ 23-8 έχοντας απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6,75 (9/9 τρίποντα στην αρχή της δεύτερης περιόδου, είχε συνολικά 12/35). Ωστόσο μπόρεσε και ανέτρεψε την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 22-39 πέρασε μπροστά με 45-47 στο τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν παρά το κακό τους ξεκίνημα πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα ως το τέλος της αναμέτρησης όπου σημείωσαν τελικά 16/30 τρίποντα, έχοντας παράλληλα αμυντικά αντανακλαστικά και ομαδικό πνεύμα κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και εν τέλει να παίρνει εύκολα το ροζ φύλλο.
Κορυφαίοι για τους «ασπρόμαυρους» ήταν οι Φιλ Γκος (18 πόντοι), Γιάννης Αθηναίου (17 πόντοι, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνικ Μορέιρα (15 πόντοι), Βαγγέλης Μαργαρίτης (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Ξεχώρισαν για την Οπάβα οι Γιάκουμπ Σίρινα (14 πόντοι, 3 ασίστ), Ραντίμ Κλέτσκα (13 πόντοι, 3 ασίστ 2 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 45-47, 60-74, 69-94

Οι συνθέσεις
ΟΠΑΒΑ (Πετρ Ζούντεκ): Κλέτσκα 13 (2), Κβάπιλ 6, Σίρινα 14 (4), Σβάντρλικ 10 (2), Ζμπράνεκ 11 (3), Γκνιάντεκ 11 (1), Γιουρέτσκα, Κουρίλ 2, Σλάβικ 2, Μπουκόβγιαν.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Γκος 18 (4), Κόνιαρης 5 (1), Μαργαρίτης 14 (2), Τέπιτς 3 (1), Αθηναίου 17 (5), Γκάρετ 3, Χάτσερ, Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 15, Σχίζας 2, Ζάρας 6 (2).

____________________________________________________________________________________