Με οδηγό τη νίκη από το πρώτο παιχνίδι η ΑΕΚ αν και ηττήθηκε, προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ προστάτευσε τη διαφορά της νίκης της στο πρώτο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη με το 75-84 «παίρνοντας» έτσι από τον ΠΑΟΚ το «εισιτήριο» πρόκρισης για τα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η Ένωση ηττήθηκε απόψε στο ΟΑΚΑ με 62-63 από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στη ρεβάνς της φάσης των «16», δίνοντας συνέχεια στην προσπάθεια της να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Έτσι λοιπόν τώρα στα προημιτελικά η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Γερμανική Μπάμπεργκ του δικού μας Νίκου Ζήση.
Ο αγώνας κυμάνθηκε σε πολύ μικρό σκορ με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια, ενώ τα άσχημα ποσοστά των δύο ομάδων κυρίως έξω από τη γραμμή των 6,75 κράτησαν το σκορ σε πολύ πιο χαμηλά επίπεδα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα στο πρώτο μισό της περιόδου καθώς έκοψε τις σχέσεις συνεργασίας της ΑΕΚ, είχε υπομονή στην επίθεση και προηγήθηκε με 5-10 (5’). Εκεί η «Βασίλισσα» απέκτησε καλύτερη ανάγνωση των φάσεων, έβγαλε συνεργασίες και απάντησε με 8-0 σερί (13-10, 8’) και τη διαφορά έκανε ο Χάντερ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-14 (10’).
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με διαφορά επτά πόνων (23-16) έπειτα από 2:30 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, στη συνέχεια όμως δεν είχε ρυθμό στην επίθεση. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ πήρε πολλά από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, κυρίως στο κομμάτι της ανάγνωσης των φάσεων αλλά και τελικής πάσας και με 0-7 σερί ισοφάρισε (23-23) μετά τη συμπλήρωσε έξι αγωνιστικών λεπτών. Σαντ – Ρος και Τζέιμς ηγήθηκαν στο 9-0 σερί που ακολούθησε για την ΑΕΚ (32-23, 19’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-27, καθώς η μεν «Ένωση» παρέμεινε άστοχη έξω από τα 6.75 (3/14), ο δε ΠΑΟΚ πέρα από τα 11 λάθη που έκανε σ’ αυτό το διάστημα, δεν πήρε τίποτε από Χάτσερ και Γκος οι οποίοι ήταν άποντοι.
Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε την… κακή συνήθεια των λαθών, αυτό εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και πάτησε σε διαφορά εννιά πόντων (39-30, 23:30). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση καθώς έκλεψε μπάλες μέσα από την άμυνά του και μείωσε σε 39-36 λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην 3η περίοδο. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στην επίθεσή της, δεν μπόρεσε να βρει σουτ υπό καλές προϋποθέσεις και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-46 (28:30) και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 45-47.
Ένα τρίποντο του Χάτσερ έδωσε στον «Δικέφαλο του Βορρά» προβάδισμα πέντε πόντων (45-50), αλλά εκεί ένα τρίποντο του Μασιούλις κι ένα κλέψιμο του Τζέιμς, το οποίο μετατράπηκε σε καλάθι σε ανοιχτό γήπεδο κράτησαν την ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στο τρίποντο του Γκος (50-53) καθώς σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις η ΑΕΚ έκλεψε μπάλες και πήρε το προβάδισμα (54-53). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, τούτο όμως λειτούργησε υπέρ της ΑΕΚ η οποία μπήκε στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα με +2 (57-55) και κυρίως με το μαξιλαράκι των εννιά πόντων διαφοράς από τον πρώτο αγώνα. Ο ΠΑΟΚ έδωσε όλα τα μεγάλα σουτ στον Φιλ Γκος, ο Αμερικανός ήταν άστοχος κι έτσι εξανεμίστηκαν οι ελπίδες της ανατροπής.

Δεκάλεπτα:  18-1432-2745-4762-63