Έχασε και στην Αχαγιά ο Κεραυνός (74-68)

Συνεχίζει να… αγνοείται η εκτός έδρας νίκη για τον Κεραυνό Αιγίου, παρότι το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής έφτασε αισίως στην 22η αγωνιστική! Για μία ομάδα που διαθέτει κάποιους παίκτες μεγάλης αξίας για την κατηγορία,

που έχει πολύ ισχυρή έδρα με μόλις δύο ήττες σε δέκα ματς (και αυτές δύσκολα από την πρωτοπόρο Δάφνη και τη Κόρινθο), είναι πραγματικά ανεξήγητο φαινόμενο. Και στην Αχαγιά ήταν συνέχεια μπροστά (μέχρι το 38΄) αλλά τελικά έφυγε ηττημένος με 74-68. Έστω κι αν χρειάστηκε να βάλει το… χέρι της και η διαιτησία στην τελευταία περίοδο και ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Κεραυνός έχει πολλά παράπονα από τους δύο διαιτητές, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνος του… έβγαλε τα μάτια του. Δεν έγινε καλή διαχείριση στα τελευταία 5-6 λεπτά (όταν ήταν 9 πόντους μπροστά), ενώ είχε την ατυχία να αγωνιστεί σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Αγγελόπουλο που ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι.
Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Νίκος Μοσχοβάκης που κόντρα στην παλιά του ομάδα (και την ημέρα των γενεθλίων του) έκανε ίσως το καλύτερο φετινό του παιχνίδι σταματώντας στους 28 πόντους, εκ των οποίων οι 18 στο πρώτο ημίχρονο!

Διαιτητές:  Χρηστίδης  –  Σιδέρης

Τα δεκάλεπτα:  15-23,  35-38,  52-56,  74-68

ΑΧΑΓΙΑ ’82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 28, Σταμόπουλος 2, Γατσούλης 2, Νικολάου 3, Χαμηλός 12 (4), Τσινόπουλος 5 (1), Δαβάνης 10, Νικολόπουλος 12 (2).
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Κοτσώνης): Στογιάνοβιτς 8, Δούρος 3 (1), Χριστοδουλόπουλος 6, Φωτίου 18 (2), Σκλάβος 18, Αγγελόπουλος 8 (1), Καραγιάννης 7, Σκόνδρας, Κουκουλομάτης, Σούλης, Κάντας, Ζυγάς.