Πέρασε και από την Πάτρα αλώβητος και συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός, 69-86 τον Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ τα πήγε εξαιρετικά (86-69) στο τεστ με τον αξιόμαχο Προμηθέα, έκανε το 10-0 στη Basket League και πάει φουριόζος στο Φάληρο.

Μετά τον θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ξεπέρασαν την κούραση κι ήταν αυτοί που έπρεπε στην Πάτρα, διατηρώντας το αήττητο (10-0) στη Basket League, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2018.
Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι έκανε το καλύτερο δυνατό «ζέσταμα» κόντρα σε μια άκρως αξιόμαχη ομάδα πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για τη Euroleague, την ερχόμενη Παρασκευή.
Η άμυνα του Ρικ Πιτίνο αποτέλεσε και πάλι το σημείο αναφοράς για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (44-28), μολονότι ο Στεφάν Λάσμε έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό ώμο.
Ο Νικ Καλάθης έδειξε και πάλι ότι βρίσκει τον καλό του εαυτό κι ήταν απολαυστικός, μολονότι στο πρώτο μέρος «φορτώθηκε» με φάουλ κι έπαιξε λιγότερο από 7 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης, εξαιρετική ήταν κι η παρουσία του Νίκου Παππά, ο οποίος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι πριν αντιμετωπίσει τον αγαπημένο του αντίπαλο, τον Ολυμπιακό.

Η εξέλιξη του αγώνα
Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στο «ανοικτό» γήπεδο και με τον Μπράουν να κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση προηγήθηκαν με 13-6 αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε την ένταση στην άμυνα του. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» δέχθηκαν μόλις δύο βολές στα πρώτα εφτά λεπτά της δεύτερης περιόδου.
Βέβαια, με εξαίρεση δύο τρίποντα του Παππά που επέτρεψαν στο «τριφύλλι» να περάσει μπροστά, δεν βρήκε τις επιθέσεις που ήθελε κι έτσι δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από 5 πόντους (28-23).
Ο Προμηθέας είχε μεν 4/15 τρίποντα αλλά βρήκε 18 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό», την ώρα που η ομάδα του Πιτίνο αναγκάστηκε ουσιαστικά να παίξει χωρίς τον Καλάθη, ο οποίος βρέθηκε στο παρκέ λιγότερο από οκτώ λεπτά στο πρώτο μέρος.
Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» φορτώθηκε νωρίς με δύο φάουλ κι η επιστροφή του στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε στη μεταμόρφωση της ομάδας του! Με τον Καλάθη να καθοδηγεί μαεστρικά τους συμπαίκτες του ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με +11 (50-39).
Οι πόντοι του Μπράουν κράτησαν μέσα στο ματς τους γηπεδούχους, οι οποίοι, όμως, περιορίστηκαν από την καλή άμυνα των «πράσινων», οι οποίοι προηγήθηκαν 61-47, λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.
Με τον Παππά να βομβαρδίζει έξω από τα 6,75 φτάνοντας τα 5/6 τρίποντα και τον Καλάθη να κάνει «μαγικές» πάσες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κυριάρχησε στο ματς, ξέφυγε με 82-60 (36’) κι έφτασε σε μια άνετη νίκη κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, λίγες ημέρες πριν πάει στο ΣΕΦ για να παίξει με τον Ολυμπιακό.